• slide

Easton Middle Staff

EMS Staff

Administration

Jodi Colman, Ph.D., Principal

Carolanne Burkhardt, Assistant Principal

Ali Strickland, Assistant Principal

Jody Murdoch, School Manager

Victoria Jones, Office Manager

Angela Brooks, Attendance & Office Secretary

Guidance/Student Services

Pamela Burrows, Secretary

Kerry Brigerman, Counselor

Kindel Kimball, Counselor

Ann Nilsen, Counselor

Tonya Hayman, Instructional Assistant– Planning Room Coach

Melissa Johnson, Social Worker

David Pullen, ESPS

Michelle Watson, ESPS

Security

Donald Cooper, School Security

Truneal Johnson, School Security

Deputy Kilgore, School Security

Custodial Staff

Jeffrey Barlow, Head Custodian

Wayne Cooper, Custodian

Tehara Wilson, Custodian

Charles Pfaff,  Custodian

School Health & Wellness

Wendy Jensen Adams, School Nurse

Brenda Meritt, Health Tech

Career & Technology Department

Yolonda Green, Computer Teacher

Kim Jarrell, Media

Leslie Sorrell, PLTW Teacher

Samantha Vonella, PLTW Teacher

Colin Stebbins, Gifted & Talented/STEM Teacher

English & World Languages Department

Katie Acker, Language Arts Teacher

Shelley Armiger, Language Arts Teacher

Erin Crouch, Language Arts Teacher

Samantha Figueras, Language Arts Teacher

Denise Gregorius, Language Arts Teacher

Katie Manley, Language Arts Teacher

Annie Mewborn, Language Arts

Sandra Stinson, Language Arts Teacher

Renee’ Travers, Spanish Teacher

Dan Brundige, Language Arts/ Social Studies

 
English Learner

Will Patton, EFL Teacher

Jill Schnettini, EFL Teacher

Talley Berry, EFL Teacher

Maria Delgado-Myers, Translator

 
Related Arts Department

Derek Enzor, Art Teacher

Donna Ewing, Band Teacher

Julia HawleyMusic/Choral

Joanne Robinson, Language

Richard Vitanovec, Theater/Social Studies

Health & Physical Education Department

Jordan Miller, Health & P.E. Teacher

Hannah Parr, Health & P.E. Teacher

Carly Pepper, Health & P.E. Teacher

Math Department

Erica Doty, Mathematics Teacher

Kim Marion, Mathematics Teacher

Lauren Gerhart, Mathematics Teacher

Michele Lankford, Mathematics Teacher

Jen Miesse, Mathematics Teacher

Ashley Quicke, Mathematics Teacher

Erin Rash, Mathematics Teacher

Wade Turner, Mathematics Teacher

Ashley Patrick, Mathematics Teacher

 
Science Department

Anna Brohawn, Science Teacher

James Caraker, Science Teacher

Emily Ford, Science Teacher

Bethany Haas, Science Teacher

Jay Guilford, Science Teacher

Kim Keech, Science Teacher

Sarah Rachel Lynam, Science Teacher

David Newberry, Science Teacher

Cheyenne Roache, Science Teacher

Social Studies Department

Steven Bagshaw, Social Studies Teacher

Daniel Brundige, Social Studies Teacher

Tina Confair, Social Studies Teacher

Ed Keeler, Social Studies Teacher

Lindsay Matthews, Social Studies Teacher

Tracey Smith, Language Arts Teacher

Shyanne Snow, Social Studies Teacher

Richard Vitanovec, Social Studies Teacher

Brian Yates, Social Studies Teacher

Special Education Department

Stacie Rice, Secretary

Donna Barnhart, Special Education Teacher

Matthew Blue, Special Education Teacher

Darlene Borza, Special Education Teacher

Amber Buchkoski, Special Education Teacher

Sarah Emerson, Special Education Teacher

Curt Hutchinson, Special Education Teacher

Michelle Swann, Special Education Teacher

Kendra Thomas, Special Education Teacher

Nicole Diehl, Instructional Assistant

Rachel Massoni, Instructional Assistant

Denise Pearlstein, Instructional Assistant

Stacey Smith, Instructional Assistant

Christina Titz, Instructional Assistant

Suzy Warrington, Insructional Assistant - Reading Intervention

Emily Weeks, Speech

Technology

Jeanne Collinson

Sean Brown

Eric Moseley

Cafeteria - Sodexo

Heather Sedgwick – Cafeteria Manager